Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kanda Albumin Değerleri

Kanda Albumin Değerleri

Kanda Albümin Değerleri, normal kabul edilen sınırlar içinde olmalıdır. Karaciğer tarafından üretilen bir protein olan albümin, kanda bulunan proteinlerin ortalama %60'ını oluşturur. Albümin üretiminde azalma olması ya da albümin atımının artması halinde kan seviyeleri düşer. Kan seviyeleri ciddi oranda düşerse ödem başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanır.

Sağlıklı bir kişinin kanındaki protein değeri 7 gram ise bunun ortalama 4 gramı albümindir. Kandaki albüminin çeşitli görevleri vardır. Ancak en önemlisi kandaki sıvının damarlarda kalmasını sağlamaktır. Kandaki su oranı ise %90 seviyesindedir. Kan küçük damarlardan bile geçerken, su miktarı korunur. Bunun sağlanmasında onkotik basınç yani albüminin çekim kuvveti etkili olur. Albümin suyu mıknatıs gibi çeker ve damarda kalmasını sağlar. Kandaki albümin değerleri bu yüzden önemlidir. Albümin olmazsa kandaki sıvı dokulara ve vücut boşluklarına kolayca süzülür. Bu durum kişinin vücudunda ödem oluşmasına neden olur. Kandaki suyun damarda kalmasında etkili olan onkotik basıncın yaklaşık %80 kadarını albümin sağlar.

Kandaki albüminin görevleri nelerdir?


Kandaki albümin sadece sıvının damarda kalmasını sağlamaz. Bunun dışında kandaki yaşamsal besinleri, ilaçları, hormonları da taşır. Vücuttaki asit baz dengesini korumada, protein ihtiyacının karşılanmasında etkili olur. Büyümede, onarım ve iyileşmede gerekli protein gereksinimi karşılar.

Kandaki albümin değerleri (Referans aralığı)

  • Erken doğan bebeklerde 3-4,2 g/dL
  • Yenidoğan bebeklerde (0-28 günlük) 3,5-5,4 g/dL
  • Çocuklarda 4-5,9 g/dL
  • Erişkinlerde 3,5-5,5 g/dL aralığında olmalıdır.
İnsan vücudunda ortalama 300-500 gram albümin vücut sıvılarına dağılmış haldedir. Karaciğer günde yaklaşık 15 gram albümin üretir. Albüminin yarılanma ömrü ise 28 gündür. Günde yaklaşık %4 kadarı yıkıma uğrar.

Albümin testi neden yapılır?


Bazı kişilerde tarama amaçlı yapılan albümin testi bazı kişilerde tanı koymaya yardımcı olmak için yapılabilir. Kişinin böbrek ve karaciğer sorunlarından ya da beslenme yetersizliğinden şüphe duyulursa, albümin testi yapılabilir. Kandaki albümin değerleri düşüklüğü ya da yüksekliğini belirlemek için hastanelerin dahiliye bölümüne gidilebilir. Dahiliye doktoru gerekli görürse albümin testi yaptırabilir.

Kandaki albümin değerleri neden düşer?

Kandaki albümin değerlerinin düşük çıkması karaciğerde yeterince üretilememesinden, albümin yıkımının aşırı olmasından ya da günlük albümin kaybının aşırı olmasından kaynaklanabilir.

Karaciğerde yeterince albümin üretilememesinin çeşitli nedenleri olabilir. Karaciğer yetmezliği, siroz, alkolizm gibi karaciğer hastalıkları üretimin az olmasına neden olabilir. Özellikle uzun süren açlıkta, yaşlılarda görülen beslenme bozuklukları, kronik hastalıklar, diyabet, büyüme hormonu azlığı, deri hastalıkları, böbrek üstü bezlerinin yeterince hormon üretemediği haller, mide ülseri, uzun yatak bağımlılığı, parazit hastalıkları gibi nedenlerde albümin üretimini azaltır.

Vücuttaki iltihabi durumlarda da albümin üretimi baskılanır. Bu yüzden albümin testi düşük çıkan kişilerde araştırma için başka kan testleri de yapılabilir.

Günlük albümin kaybının artması da kandaki albümin değerlerinin düşmesine neden olabilir. Çölyak hastalığı, yanıklar, ameliyat sonrası, ciddi yaralanmalar, ezikler, irritabl bağırsak hastalığı, protein kaybına neden olan ishaller, böbrek hastalıkları, kanamalar, fistüller gibi sebepler albümin yıkımını arttırabilir.

Albümin yıkımının artması ise gebelik zehirlenmesi, ateş, Cushing hastalığı, tiroit hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Kandaki albümin miktarı azalmadığı halde kandaki sıvı miktarının artması da albümin değerlerini düşük gösterebilir. Kalp yetmezliği, gebelik, fazla su içme, doğum kontrol hapı kullanma gibi nedenler buna sebep olabilir.

Kandaki albümin değerleri düşük olduğunda beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücudun yeteri kadar protein sentezlemesini sağlamak için amino asit içeren besinler tüketilmelidir. İlaç tedavisi ise doktorun önerisiyle damardan verilebilir.

Kandaki albümün değerleri düşüklüğü hangi belirtileri verir?

Kanda albümin düşüklüğü belli seviyelere kadar belirti vermeyebilir. Ciddi oranda düşüklük olursa vücutta ödem oluşur. Kanda olan sıvı damar dışına sızarak, başka dokularda birikim yapar. Bu nedenle kol ve bacaklarda şişlik, akciğerde sıvı birikimi ve nefes darlığı, testis torbasında su toplanması ve şişlik, karında şişlik ve su toplanması ortaya çıkabilir.

Karaciğer hastalıklarından kaynaklanan albümin düşüklüğünde ise sarılık, kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, ateş, mide ağrısı, idrar renginin koyulaşması, dışkı renginin açılması, karın ağrısı, karnın sağ üst kısmında hassasiyet, karında şişlik gibi belirtiler oluşabilir.

Böbrek hastalığından kaynaklanan kandaki albümin değerleri düşüklüğünde ise köpüklü, kanlı idrar, kollarda ve bacaklarda ödem ve şişlik, bulantı, gece idrara çıkma, kaşıntı, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu gibi belirtiler görülebilir.

Kanda albümin değerleri yüksekliği

Albümin testinde kanda sıvı miktarının azalması nedeniyle albümin yüksekliği olabilir. Yüksekliğin temel nedeni sıvı kaybıdır. Buna sebep olan nedenler arasında aşır terleme, aşırı susuz kalma, uzun süren ishal ve kusma, ateş ve sıcaktan kaynaklı ciltten sıvı kaybı, damardan tedavide albümin verilmesi, idrar söktürücü ilaç kullanımı, şeker hastalığının kontrol altına alınamaması sayılabilir.

Özellikle şeker hastalığı kandaki albümin değerlerini hem yükseltir hem de düşürebilir. Kan şekerinin kontrol edilmemesi vücuttan sıvı atılımını arttırır, damardaki sıvıyı azaltır ve test sonucunun yükselmesine neden olabilir. Bu sorun uzun süre devam ederse böbrekten albümin kaybı yani protein kaçağına yol açabilir ve test sonuçlarının düşük çıkmasına neden olabilir.
Son Güncelleme : 19.01.2024 22:32:16
Kanda Albumin Değerleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kanda Albumin Değerleri Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Kanda Albumin Değerleri"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması
Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması
Kan değerlerinin yüksek olması aslında çok dikkat edilmesi gereken bir durum değildir. Fakat bu sorun kronik bir şekilde ortaya çıkarak, kişide rahatsızlıklara neden oluyor ise bu durum tehlikeli olabilir Genellikle kişilerde herhangi bir belirtiye n...
Adetten Sonra Kan Gelmesi
Adetten Sonra Kan Gelmesi
Adetten sonra kan gelmesi, aslında çevremizde çok duymasak bile kadınların çok kez yaşadıkları bir durumdur. Bazı kadınlarda sadece bir kez meydana gelerek etkisini ortadan kaldıran bu durum bazı kadınlarda her adet döneminden sonra ortaya çıkarak ki...
Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalı
Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalı
Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalı, Hemoglobin molekülü genel tıp uygulamaları esnasında kan tahlili içerisindeki değerlerini anlatır. Bu değerler tanıya yardımcı olan bir etken olarak görülür. Hemoglobin bir protein yapısında oluşan, akciğerlerden doku...
Vajinadan Kan Gelmesi
Vajinadan Kan Gelmesi
Vajinadan kan gelmesi, günümüzde birçok kadının başına gelebilir. Oldukça yaygın olan vajinadan kan gelmesi sorununun nedeninin anlaşılabilmesi için kesinlikle kontrollerin yapılması gerekir. Aksi durumlarda bu kişilerin sorunlarına dışarıdan teşhis ...
Memeden Kan Gelmesi
Memeden Kan Gelmesi
Memeden kan gelmesi, kadınlara özgü bir problemdir. Çok yaygın olarak görülmeyen bu problem, her ne kadar az görülse bile aslında son derece büyük sorunlara neden olur. Memeden kan gelmesi sorununun birçok nedeni vardır. Birçok farklı nedene bağlı ol...
A Rh Pozitif Kan Grubu
A Rh Pozitif Kan Grubu
A Rh Pozitif Kan Grubu; Onlar ilk insanlardır. Sindirim sistemleri daha duyarlıdır. Bağışıklık sistemler daha dayanıklıdır. Yerleşik beslenme ya da çevre koşullarına kolayca uyum sağlarlar. A rh pozitif kan grubundakiler stresi daha kolay yenebilirle...
Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi
Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi
Hamilelikte pembe kan gelmesi birçok insanda korkulara neden olmaktadır. Bu durum gerçekten de korkulacak bir şeydir. Fakat hamilelik dönemine norma kanamalar da görülebilir. Bu nedenle her kanamadan korkmamak gerekmektedir. Bazen kişilerde hamilelik...
0 Rh Pozitif Kan Grubu Diyeti
0 Rh Pozitif Kan Grubu Diyeti
0 Rh pozitif kan grubu diyeti, 0 kan grubundan olan kişilerin ilk insanların kan grubundan olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle bunlara avcı tabiri yapılır. Bu kan grubunda olan kişiler diyetlerinde eti istedikleri kadar tüketebilir. Bunlar için eto...
İlişkide Kan Gelmesi
İlişkide Kan Gelmesi
İlişkide kan gelmesi, aslında birçok kişide görülen bir problemdir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum her ne kadar yaygın olarak görülse bile aslında insanların birbirleri ile bu gibi durumları paylaşmaması nedeni ile çok fazla ağızdan ağza gezm...
Kan Fazlalığı
Kan Fazlalığı
Kan fazlalığı, aslında günümüzde birçok insanda bulunan bir durumdur. Aslında her ne kadar görülse bile kişilerde çok büyük belirtilere neden olmayan bir durumdur. Kişide meydana gelen kan fazlalığı genellikle kan içerisinde bulunan alyuvarların kont...
Kan Değerleri Düşüklüğü
Kan Değerleri Düşüklüğü
Kan değerleri düşüklüğü, birçok insanda görülen bir durumdur. Bu durum tabi ki ortaya çıkardı belirtilere bakılarak anlaşılamaz. Kişilerdeki kan değerleri düşüklüğünü anlayabilmek için bu kişiden birkaç kan numunesinin alınması laboratuvar ortamında ...
B Rh Pozitif Kan Grubu
B Rh Pozitif Kan Grubu
B Rh Pozitif Kan Grubu, 0 grubu ve A grubu birçok bakımlardan birbirlerinin tam karşıtı özellikler taşırlar. Fakat B grubu birtakım bakımlardan 0 grubunu hatırlatır. O civarı ki, bu iki kan grubunun birbirlerine ilişkili olduklarını söyleyebiliriz. T...

 

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması
Adetten Sonra Kan Gelmesi
Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalı
Vajinadan Kan Gelmesi
Memeden Kan Gelmesi
A Rh Pozitif Kan Grubu
Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi
0 Rh Pozitif Kan Grubu Diyeti
İlişkide Kan Gelmesi
Kan Fazlalığı
Kan Değerleri Düşüklüğü
B Rh Pozitif Kan Grubu
Kanda Ph Yüksekliği
Hemogram Değerleri Kaç Olmalı
Kanda Ly Yüksekliği
0 Rh Pozitif Kan Grubu
Kan Değeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar
A Rh Negatif Kan Grubu
Kanda Baso (Bazofil) Yüksekliği Nedir
Gözden Kan Gelmesi
0 Rh Negatif Kan Grubu
Erkekte Makattan Kan Gelmesi
En Az Bulunan Kan Grubu
Beyaz Kan Düşüklüğü
Kandaki Mikrop
İlişkiden Sonra Kan Gelmesi
Kan Orucu Bozar Mı
Bebeklerde Hemogram Değerleri
Kanda Mono Yüksekliği
Kan Üre Azotu Düşüklüğü
Popüler İçerik
Kanda Ph Yüksekliği
Kanda Ph Yüksekliği
Kanda Ph Yüksekliği, Canlıların tamamı için Ph önemli bir değerdir. İnsan sağlığı için Ph değeri sabit tutulmaya çalışılır. Vücudun sağlığı için alkal...
Hemogram Değerleri Kaç Olmalı
Hemogram Değerleri Kaç Olmalı
Hemogram Değerleri Kaç Olmalı; Hemogram: Tam kan tahlili (CBC) olarak bilinen ve kan hücrelerin türleri ve bunların değerleri hakkında önemli bilgiler...
Kanda Ly Yüksekliği
Kanda Ly Yüksekliği
Kanda Ly yüksekliği, ly'nin açılımı lenfosit yüzdesi kelimelerinin kısaltılmış halidir. Lenfosit bir akyuvar tipidir. Lenfosit yüzdesi ise kandaki aky...
0 Rh Pozitif Kan Grubu
0 Rh Pozitif Kan Grubu
0 Rh Pozitif Kan grubu, Kanımızda alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri bulunur.Bu hücrelerin yüzeyinde bulunan antigenlerin varlığı yada yokluğu kan ...
Kan Değeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar
Kan Değeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar
Kan Değeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar, Kan değeri düşüklüğü kan içerisinde farklı türdeki hücrelerin yaşadığı bir sıvıdır. Alyuvarlar kana kırmızı reng...
A Rh Negatif Kan Grubu
A Rh Negatif Kan Grubu
A Rh Negatif Kan Grubu, Kan gruplarımız içerdikleri antijenlere göre isimlendirilirler. Bu antijenler A ve B antijenleridir. A antijeni, A kan grubund...
Kanda Baso (Bazofil) Yüksekliği Nedir
Kanda Baso (Bazofil) Yüksekliği Nedir
Kanda baso yüksekliği nedir, baso bazofil demektir. Vücudumuz için zararlı olabilecek yabancı maddelere karşı bağışıklık sistemimiz görev alır, akyuva...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması
Adetten Sonra Kan Gelmesi
Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalı
Vajinadan Kan Gelmesi
Memeden Kan Gelmesi
Hemolitik İndeksine +2 Çıkması
Kan Değerlerim 1.9 Düştü
Kanda Demir Düçüklüğü Ve Wbc Düşüklüğü
Teşhis Hakkında
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Hemolitik İndeksine +2 Çıkması
Kan Değerlerim 1.9 Düştü
Kanda Demir Düçüklüğü Ve Wbc Düşüklüğü
Teşhis Hakkında
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024